Vizsgálják az NVB-elnök Patyi András esetleges összeférhetetlenségét
Patyi András a független választási bizottság vezetése mellett több tisztséget is betölt, ezt vizsgálják pénteken a bizottságban.
Patyi András a független választási bizottság vezetése mellett több tisztséget is betölt, ezt vizsgálják pénteken a bizottságban.
Totálisan függetlennek kell lennie a legfőbb választási szerv elnökének a törvény szerint, az NVB-elnök Patyi András viszont három másik olyan posztot is betölt, ami kapcsolódik a kormányhoz. Ebből kettőre kormányhatározattal nevezték ki. Ennek ellenére állítja, fel sem merülhet összeférhetetlensége, évtizedes pályafutása miatt tartanak rá igényt ennyi pozícióban.
Eldől pénteken, hogy a február óta tartó kopaszbalhét a választási bizottság elsunnyogja vagy legalább egy jelképes lépést tesz az igazság kiderítése felé. A hvg.hu úgy tudja, előbbi verzióra utaló jelek vannak a döntést előkészítő anyagokban.
Úgynevezett közigazgatási bíróságra küldené az igazságügyi tárcának készített új tervezet a politikának fontos ügyeket, így például a hatósági döntések elleni fellebbezéseket, a közérdekű adatokért indított pereket és a választási ügyeket – írta a 444. Az új testületbe a másik hatalmi ágból, a végrehajtó hatalomból érkező tisztviselőket is beültetnének, a vezető pedig a lojalitását már korábban bizonyító Patyi András lehet. A tervezetet még a Handó Tünde vezette Országos Bírói Hivatal sem támogatja, szerintük korrupciós kockázatot hordoz.
A Magyar Liberális Párt szerint a kampány a kormányzat állításával szemben nem tájékoztató jellegű, hanem befolyásolni akarja az embereket abba az irányba, hogy a kvóta ellen szavazzanak. Ez azonban csak a népszavazás már kitűzött időpontja előtti időszakban törvényes.
Helyből lesöpörte a Nemzeti Választási Bizottság, hogy akár csak foglalkoznia kelljen az utóbbi évek leghangosabb választási botrányával, a kopaszok ügyével – ez derül ki legalábbis a legutóbbi ülés jegyzőkönyvéből. Ami láthatóan most, épp a népszavazási pankráció harmadik hófordulóján már senkit sem érdekel.
Az MSZP-s politikus egyrészt konkrét választ vár Lázár Jánostól, hogy tiszteletben tartják-e a Kúria döntését a népszavazás megtartásáról, mivel a Fidesz mindeddig nem reagált a tegnapi határozatra. Másrészt azt mondta, mindkét választási szervezet vezetőjének le kell mondania, mert törvénytelen eseményeket minősítettek törvényesnek.
Megszereztük a választási iroda feljelentését, amit a kopaszbalhét okozó „Csoport” miatt végül csak sikerült megtenni több mint egy hónappal az események után. Most az aznap elküldött rendőrséget kérik, nyomozzák ki, „erőszakkal, fenyegetéssel, megtévesztéssel befolyásoltak-e” bárkit az erős testalkatú személyek.
Új nemzeti sportágat teremtett a február óta zajló kopaszbalhé: a választási iroda áthelyezte a beadványokat fizikailag fogadó időbélyegzőnek a helyét az elhíresült kapualjból a székház belső udvarának a közepére. A Kúria döntésére ugrásszerűen váró szocialistáknak szó szerint ugraniuk kell a kör centrumába, ahová átpakolták a masinát. Ha fel akar dobódni, vizualizálja, hogyan vetődött volna a levegőben Erdősiné, Nyakó és néhány kopasz, ha ezt már az előző körben feltalálják.
Igazolványt villantott, és szabályosan beregisztrált négy kopasz a választási irodánál, a boltzár miatt kitört népszavazási csata hevében – tudta meg a hvg.hu. Mivel múlt héten mégis feljelentés lett az ügyből, ez most ziccer lenne a rendőröknek, csakhogy a jogkövető NVI megsemmisítette az adataikat. Közben mindenki mást mond arról, mikor kellett kitárni a kapukat az „erős testalkatú személyeknek”, az MSZP-sek viszont ezen felbuzdulva holnap már 6 órakor nekifeszülnek az ajtónak.
A független képviselő az állami cégekre vonatkozó bruttó kétmillió forintos bérplafonról terjesztett be népszavazási kérdést, és a Nemzeti Választási Bizottság hitelesítette azt. Ugyanígy tettek Kész Zoltán kampányfinanszírozásról szóló kérdésével is.